Sıkça Sorulan Sorular

TINY HOUSE’U ÇEKMEK İÇİN NASIL YASAL PROSEDÜR GEREKİYOR?


Küçük evlerimiz için dilediğiniz bölgeye (yurtdışı dahil) nakliye hizmeti vermekteyiz. Siz daha sonra başka bölgede konumlandırmak isterseniz plakalı ve ruhsatlı çekme karavan statüsünde olduğu için BE sınıfı ehliyetli sürücü ve çeki demiri ruhsata işlenmiş bir araç ile trafiğe çıkarabilirsiniz.
TINY HOUSE’U RUHSATLI MI TESLİM EDİYORSUNUZ?


Küçük evlerimizi Tip Onay Belgeli, plaka ve ruhsatı çıkarılmış çekme karavan statüsünde teslim etmekteyiz.
TINY HOUSE’DA YAŞARKEN HERHANGİ BİR YASAL İZİN ALINMALI MI?


Küçük evlerimiz plakalı ve ruhsatlı araç statüsünde olduğu için normal bir aracınızla yaptığınız her şeyi yapmakta serbestsiniz. Uluslararası geçerliliği bulunduğu için yurtdışında da özgürsünüz.
TINY HOUSE’UN ALIŞ VE SATIŞ İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?


Küçük evlerimizin plakası, ruhsatı bulunmaktadır; araç statüsündedir. Böylece noterden alış ve satış işlemlerini yapabilirsiniz.
TINY HOUSE İÇİN HERHANGİ BİR VERGİ ÖDENMELİ Mİ?


Küçük evlerimizin motoru olmadığı için MTV’ye tâbi değildir. Ancak trafiğe çıkması için geçerli muayenesinin yapılması gerekir. Trafiğe çıkmak istemediğiniz zamanlarda plakanızı trafikten çekerek yıllık muayeneye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırabilirsiniz.
TINY HOUSE’UN AĞIRLIĞI NE KADAR ?


Küçük evlerimizin ağırlıkları römork uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 2000-3500 kg aralığındadır.
TINY HOUSE'U ÇEKECEK ARACIN ÖZELLİĞİ NASIL OLMALI?


Tiny House'u kısa mesafelerde binek bir otomobil ile, dik rampa ve yokuşlarda ise 4x4 bir araç ile çekebilirsiniz. Her durumda trafiğe çıkabilmek için onaylı ve ruhsata işlenmiş bir çeki demirli araca ihticanız olduğunu unutmayın.
HANGİ BÖLGELERE NAKLİYE YAPIYORSUNUZ ?


Yurtiçi/Yurtdışı her bölgeye nakliye hizmetimiz bulunmaktadır.
TINY HOUSE'U İMARSIZ ARAZİYE KONUMLANDIRABİLİR MİYİZ?


Küçük evlerimizin Tip onay belgesi, plakası, ruhsatı bulunduğu için ve " Karavan " statüsünde olan bir araç olduğu için Karayolları yönetmeliklerine tâbidir ve arazide imar izni gerektirmez. Aracınızı park etmiş gibi düşünebilirsiniz.
TINY HOUSE'TA ISINMAYI NASIL SAĞLIYORSUNUZ ?


Küçük evlerimizde 12000 BTU kapasiteli klima tesisatı bulunmaktadır. Elektrik sıkıntısı olmayan yerlerde klima, elektrikli ısıtıcılar ve elektrikli yerden ısıtmaları kullanabilirsiniz. Alternatif olarak şömine ya da odun/kömür sobası kullanabilirsiniz.
TINY HOUSE'TA PİS SU GİDERİ NASIL ÇÖZÜMLENİYOR ?


Kanalizasyon şebekesine direkt bağlantı, hazır foseptik çukuru, pis su tankları ile çözümlemeler yapılabilir.